Zveza slovenskih društev za boj proti raku je s svojimi 11. regijskimi društvi najstarejša slovenska nevladna organizacija na področju preventive raka.
Ob 19. evropskem tednu preprečevanja raka materničnega vratu, s ponosom deli dokaze o napredku Slovenije pri zmanjševanju bremena raka materničnega vratu.
Članek, ki je bil nedavno objavljen v priznani strokovni reviji The Lancet Regional Health – Europe, poroča, da generacije slovenskih deklet, ki so cepljene proti HPV, za skoraj polovico manj zbolevajo za predrakavimi spremembami materničnega vratu visoke stopnje, kot generacije pred tem, ki te možnosti še niso imele. Raziskava je bila izvedena v sodelovanju s strokovnjaki ERASMUS-MC iz Nizozemske, v okviru projekta EU-TOPIA-EAST.
Zveza slovenskih društev za boj proti raku je z 11 regionalnimi društvi najstarejša slovenska nevladna organizacija, ki deluje na področju preventive raka.
Eden temeljnih dokumentov Zveze in regijskih društev je Evropski kodeks proti raku. Strokovno podkrepljena priporočila izpostavljajo nevarnostne dejavnike za nastanek raka in preventivne ukrepe posameznika, s katerimi lahko zmanjša možnost nastanka raka. Med temi je tudi priporočilo 12, ki govori o udeležbi državnih presejalnih programov, ki jih v Sloveniji izvajamo pod imeni DORA, ZORA in SVIT.
Zveza s svojimi članicami že vrsto let podpira globalni akcijo za odpravo raka materničnega vratu v lokalnih okoljih. Najstarejše še delujoče društvo v okviru Zveze je Društvo za boj proti raku Štajerske Maribor, s sedežem v Mariboru.
Vodenje regijalega društva je v leta 2019 prevzela Zvezdana Maurič Vražič, dipl. m. sestra, specialistka klinične dietetike, zaposlena v ZD dr. Adolfa Drolca kot vodja referenčnih ambulant. Od leta 2024 je tudi v funkciji podpredsednice Zveze slovenskih društev za boj proti raku.
Društvo za boj proti raku Štajerske Maribor skupaj z Zvezo Slovenska unija pacientov koordinira osvetlitev lokalnih znamenitosti v turkizni barvi v Podravju.
Društvo sodeluje z vsemi ključnimi deležniki na tem področju: UKC Maribor, ZD dr. Adolfa Drolca Maribor, NIJZ, Ministrstvo za zdravje RS, mediji, itd.
V lanskem letu so Zveza in njena regijska društva v sodelovanju z 18. slovenskimi lokalnimi skupnosti, ob 4. obletnici globalnega gibanja za odpravo raka materničnega vratu, uspešno osvetila kar 22 lokalnih znamenitosti v turkizni barvi.
Turkizni barva je simbolična barva raka materničnega vratu. Turkizna barva je na ta simbolni način povezala številne deležnike širom države, v skupnem cilju premagati to vrsto rakavega obolenja.
Glavni vzrok za nastanek materničnega vratu je okužba s HPV (Humani papiloma virus). Gre za najbolj pogosto spolno prenosljivo bolezen, ki povzroča raka materničnega vratu.
V Zvezi izpostavljajo, da lahko skoraj vse primere raka materničnega vratu preprečimo s cepljenjem proti HPV in organiziranimi preventivnimi programi za odkrivanje predrakavih in zgodnjih rakavih sprememb na materničnem vratu.
V Sloveniji se cepljenje proti HPV izvaja v 6. razredu osnovne šole. Za deklice to velja od leta 2009 in dečke od leta 2011 in ni obvezno.
Brezplačno cepljenje proti HPV je v Sloveniji na voljo vsem mladostnikom do dopolnjenega 26. leta starosti od lanskega leta.
V Sloveniji od leta 2003 uspešno deluje državni presejalni program ZORA. Nosilec programa ZORA je Onkološki inštitut Ljubljana. Vodja programa pa je dr. Urška Ivanuš, dr. med. spec. javnega zdravja in že drugi mandat predsednica Zveze slovenskih društev za boj proti raku.
Namen programa ZORA je zmanjšati zbolevnost in umrljivost za rakom materničnega vratu v Sloveniji. Cilj programa ZORA je doseči najmanj 70 odstotno preglednost vseh žensk v starosti med 20 – 64 let. V sklopu programa ZORA ginekologi vsaka tri leta, s pregledom celic v brisu materničnega vratu, pri zdravih ženskah v prej navedeni starostni skupini otkrijejo tiste, ki imajo predstopnjo ali začetno stopnjo raka materničnega vratu.
V Zvezi in regijskih društvih izpostavljajo – Bolje preprečiti, kot zdraviti!