Državni presejalni program SVIT obeležuje 15. obletnico.
Pri tem je v ospredju dobra prepoznavnost programa SVIT in zavedanje, da smo za svoje zdravje v prvi vrsti odgovorni sami.
Rak na debelem črevesu in danki je eden najpogostejših rakov v Sloveniji.
Program SVIT poteka pod okriljem Ministrstva za zdravje RS, nosilec programa pa je NIJZ.
Kako poteka udeležba v programu SVIT?
1. Korak – Na dom prejmete pisno vabilo, ki ga pozorno preberete, izpolnite izjavo o prostovoljnem sodelovanju ter jo pošljete nazaj po pošti naslovniku.
2. Korak – Na dom nato prejmete po pošti komplet za odvzem vzorcev blata, s priloženimi navodili. Vzorec posredujete v kuverti nazaj naslovniku.
3. Korak – Na dom boste nato prejeli obvestilo ali je bil vaš vzorec pozitiven ali negativen. V primeru pozitivnega rezultata, boste napotene na kolonoskopijo, kjer bo zdravnik specialist ugotovil vzrok krvavitve.
Program SVIT pri navidezno zdravih osebah v starostni skupini med 50 in 74 let z enostavnim testom išče sledove prikrite krvavitve.
Cilj testa je odkriti spremembe na steni debelega črevesa in danke, iz katerih je velika verjetnost, da bi se razvil rak ali že imajo začetno obliko raka, ter te spremembe odstraniti.
Statistika iz leta 2023:
– v program SVIT je bilo povabljenih 318.000 oseb
– odziv na vabila je bil 65 odstoten
– 94,6 odstotkov oseb je imelo negativen izvid presejalnega testa, 5,4 pa pozitiven izvid
– opravljenih je bilo 9.941 kolonoskopij v 23 pooblaščenih centrih po Sloveniji.
Informacije, nasvete in pomoč pri izpolnjevanju obrazcev v zvezi s programom SVIT nudimo v DBPR Štajerske Maribor tudi v sodelovanju z medgeneracjjakim centrom TOTIDCA Maribor, Zvezo SUP in v skupnih akcijah z CKZ ZD dr. Adolfa Drolca Maribor.