Svetovni teden imunizacije obeležujemo od leta 2012 na pobudo Svetovne zdravstvene organizacije (WHO).
World Health Organization je specializirana agencija Organizacije Združenih narodov za področje globaknega zdravja.
Svetovni teden imunizacije poteka v zadnjem tednu aprila, med 24. in 30. aprilom 2025.
Slogan letošnje globalne akcije se glasi ‘Immunization for All is Humannly Possible’.
Zdravstvena stroka že dolgo sporoča, da ostaja cepljenje učinkovit sistem zaščite ljudi.
Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije so cepiva v zadnjih 50 letih rešila okoli 154 milijonov človeških življenj. To pomeni, da je bilo od leta 1974 vsako minuto rešenih 6 človeških življenj.
Cepiva ščitijo pred več kot 30 življenjsko ogrožajočimi boleznimi.
V Sloveniji je cepljenje proti nekaterim boleznim obvezno. Pravno podlago za to predstavlja Zakon o nalezljivih boleznih, ki opredeljuje obvezno cepljenje za devet nalezljivih bolezni. Obvezna so tudi nekatera cepljenja glede določenih poklicev in glede potovanj v tujino.
V Sloveniji program cepljenja letno pripravi Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), v obliki pravilnika pa ga sprejme minister za zdravje.
Prostovoljno in brezplačno ostaja cepljenje zoper raka materničnega vratu (HPV virus), ki se izvaja od leta 2015, ki ga lahko dečki in deklice opravijo v šestem razredu osnovne šole.
Zveza slovenskih društev za boj proti raku in njena regijska društva imajo krovno vlogo ozaveščanja javnosti o pomenu tega cepljenja, ki dokazljivo rešuje življenja.
Zveza je leta 2024 prvič podelila posebna priznanja lokalnim skupnostim, ki so bile statistično najbolj uspešne v precepljenosti zoper okužbam s humanimi papilomavirusi (HPV).