Mednarodno združenje zoper zlorabo starejših (INPEA – International Network for the Prevention of Elder Abuse) ima posvetovalni status pri Združenih narodih.
V Sloveniji ga predstavlja Borut Ambrožič, podpredsednik DBPR Štajerske Maribor, nekdanji Zastopnik pacientovih pravico in strokovnjak na področju človekovih pravic.
Na pobudo INPEA je Generalna skupščina ZN z resolucijo A/RES/66/127 razglasila 15. junij za Mednarodni dan ozaveščanja o zlorabi starejših.
Slogan letošnjega mednarodnega mejnika se glasi – Closing the Circle: Adressing Gender Based Violence in Older Age Policy, Law and Evidence based Responses!
V Mariboru  je na pobudo Boruta Ambrožiča, v sodelovanju z Alma Mater Europaea – ECM in INPEA zaživela prva “Info INPEA točka”, ki se na znanstveni in informativni ravni posveča vprašanjem starajoče se družbe in njenim izzivom. Locirana je na Slovenski 17 v Mariboru, v prostorih Alma Mater Europaea- ECM.
Socialna inovacija je bila leta 2017 prepoznana in nagrajena z bronastim priznanjem v okviru natečaja Štajerske gospodarske zbornice za izbor najboljših inovacij v Podravju.
Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) opredeljuje zlorabo starejših kot posamično ali ponavljajoče se dejanje oziroma opustitev ustrezne skrbi v zaupanja vrednem odnosu, kar starejšemu povzroči škodo ali stres”.
Oblik zlorab starejših je sicer več vrst: fizična, psihična, čustvena, spolna in ekonomska oziroma finančna.
Žrtve pogosto nasilja ne prijavijo oziroma ne poiščejo pomoč. Službe, ki se po uradni dolžnosti posvečajo tej temi (policija, CSD…), ugotavljajo da so razlogi za to sram, strah pred nerazumevanjem okolice, strah pred postopku, ki sledijo prijavi in nepoznavanje kaj je zloraba in kaj ne.
Žrtev zlorabe in nasilja lahko postane vsak starostnik, pri čemer so najbolj izpostavljeni bolni, izolirani, oslabeli in starostniki z diagnozo demence, alzheimerjevo boleznijo.
Po podatkih SURS je  trenutno število prebivalcev Slovenije – 2.116.972. Delež prebivalcev starejših 65+ je 21,4%.
Ti podatki in stanje na globalni ravni, kjer bo po projekcijah Svetovne zdravstvene organizacije, do leta 2030, 1 od 6 ljudi star 60 let in več, zahtevajo hitro in pravilno ukrepanje.
Pomembni kontakti za prijavo nasilja:
– za primere, ko je ogroženo življenje in je potrebno takojšnje ukrepanje policije – tel. št. 113, sicer pa na vsaki policijski postaji
– za anonimno prijavo nasilja v družini je uporabna tudi prijava preko e-uprava.gov.si
– informacijska pisarna za starejše MO Maribor, na brezplačni tel. št. 080 2201 ali 02 220 1 333 v času uradnih ur od ponedeljka do petka od 8. do 10. ure ali na el. naslov starejsi@maribor.si
– Info INPEA točka (referat Alma Mater Europaea – ECM, v pritličju) Slovenska ul. 17 v Mariboru, v času uradnih ur od 9. do 16. ure
– SOS TELEFON na brezplačni tel. št. 080 11 55
– itd
V Mariboru od leta 2020 deluje tudi Svet za starejše, kot posvetovalno telo župana, ki se prav tako posveča tej temi.
Borut Ambrožič, INPEA Slovenija: “Pomembno sporočilo današnjega dne je, da morajo žrtve, ki doživijo nasilje, poiskati pomoč in nasilje tudi prijaviti. Pri tem ne smemo zanemariti tudi kršitve pravic starejših pacientov”.
Zasl. prof. ddr. Matjaž Mulej, častni občan MO Maribor: “Starost se ne meri s številom let, ampak s stopnjo lenobe. Seveda je vsaka oblika nasilja nedopustna, še posebaj pa pri ranljivih skupinah, kamor se uvrščamo tudi starejši”.
Zijah A. Sokolovič, ambasador dobre volje za toleranco in nenasilje: “Kot predstavnik programa Združenih narodov za razvoj (UNDP)  sem aktiven na področju razvijanja samospoštovanja, nediskriminacije in preprečevanja nasilja. Ta dan je priložnost izpostavit probleme starwjših, ki so mnogokrat diskriminirani in nezadostno upoštevani”.