Podpredsednik DBPR Štajerske Maribor na srečanju članic mreže ZDRAVIH MEST

Letošnje srečanje članic mreže ZDRAVIH MEST je potekalo v občini Ruše, v dvorani Kulturnega doma, dne 7. decembra 2023.
V okviru celodnevnega strokovnega srečanja so bili predstavljeni primeri dobre prakse na področju izboljšav zdravstvenega stanja prebivalcev.
Projekt ZDRAVA MESTA je globalni projekt Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) in je aktiven v Sloveniji od leta 1989. Projekt izhaja iz načela, da zdravstveno ozaveščeni posamezniki in širše tudi družba, prevzemajo večjo odgovornost za lastno zdravje in kakovost življenja nasploh.
Cilj projekta je spodbujanje zdravja in blagostanja vseh prebivalcev ter zmanjševanje neenakosti na področju zdravja, ter ob zasledovanju tega cilja sodelovanje različnih deležnikov na lokalni, nacionalni in globalni ravni.
V mrežo slovenskih ZDRAVIH MEST je trenutno vključenih 57 slovenskih občin, ki si skozi različne zdravo javno politiko. aktivnosti, programe in projekte prizadeva voditi zdravo javno politiko. Med njimi tudi občina Ruše, ki je gostiteljica letošnjega srečanja ter okoliške občine: Lovrenc na Pohorju, Selnica ob Dravi, mestna občina Maribor in druge.
V evropsko mrežo zdravih mest je vključenih že okoli 1.400 lokalnih skupnosti.
Borut Ambrožič, predsednik Zveze Slovenska unija pacientov: “Eden od temeljnih ciljev projekta ZDRAVA MESTA je vzpodbujanje partnerskih sodelovanj različnih deležnikov v javni, zasebni in civilni sferi. To na praktični ravni nevladniki uresničujemo z projekti, ki zasledujejo cilj družba zdravja za vse. V Mariboru deluje tudi več po svetovalnih teles županstva, ki se ukvarjajo s to tematiko, na primer, Svet invalidov, Svet za javno zdravje in okolje, ipd. Koliko smo uspešni z našimi pobudami, predlogi in rešitvami je stvar javne presoje. Nikoli pa ne smemo obupati v nameri dosegati boljših življenjskih pogojev za vsakega prebivalca”.
Patricija Lunežnik, vodja Centra za krepitev zdravja ZD dr. Adolfa Drolca Maribor: “Center za krepitev zdravja v ZD dr. Adolfa Drolca Maribor je primer dobre prakse udejanjanja ciljev projekta ZDRAVA MESTA. Delujemo v skladu z nacionalnim programom preventive kroničnih nenalezljivih bolezni. V sodelovanju z različnimi partnerji izvajamo tudi projekte, namenjene spremembi življenjskega sloga”.
Dr. Zlatko Zimet, nacionalni koordinator programa zdravih mest RS: “Zdrava mesta so dolgoročen mednarodni program, ki deluje že več kot tri desetletja in v Sloveniji deluje od leta 1988. Ministrstvo za zdravje RS je koordinacijo Slovenskw mreže zdravih mest zaupalo NIJZ OE Maribor. Veseli smo, da se mreža slovenskih mest povečuje in s tem tudi prispeva k izmenjavi informacij, izkušenj in dobrih praks. Ostale občine, ki še niso vključene v mrežo vabim v članstvo in s tem v izbokjšanje zdravstvenega stanja prebivalcev, varovanja mestnega okolja in boljše življenjske kvalitete prebivalcev”.

FOTO 1 – Dr. Zlatko Zimet, Patricija Lunežnik in Borut Ambrožič
FOTO 2 – skupinska slika udeležencev srečanja
FOTO 3 – prikaz razgibalnih vaj
FOTO 4 – Patricija Lunežnik, CKZ ZD Adolfa Drolca Maribor in Lilijane Zorko, vodja Sektorja za zdravstvo in socialno varstvo MOM