Zveza Slovenska unija pacientov ob “Mednarodnem dnevu pripravljenosti na epidemije / International Day of Epidemic Preparedness”, 27. decembra 2023, izpostavlja pomen hitrega odziva na novo nastale zdravstvene situacije. V projektu ozaveščanja se povezuje z Društvom za boj proti raku Štajerske Maribor in Društvom za promocijo pacientovih pravic in dolžnosti Maribor.
Izbruhi bolezni in epidemij spremljajo ljudi od samih začetkov organiziranih oblik sobivanja.
Kaj je epidemija? To je nenaden izbruh in hitro širjenje nalezljive bolezni med človeško populacijo, ki močno presega normalno obolevnost. Zato je bila v Sloveniji 12. marca 2020 uradno razglašena epidemija z Odredbo o razglasitvi epidemije nalezljive bolezni SARS-CoV-2 (COVID 19).
Prvi potrjen primer okužbe s SARS-CoV-2 smo imeli 4. marca 2020.
Kaj je pandemija? Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) opredeljuje pandemijo, kot epidemijo nalezljive bolezni, ki zajame človeštvo na velikem geografskem območju, in ki izpolnjuje sledeče pogoje:
– da gre za novo bolezen
– da se hitro širi med ljudmi
– da resno ogroža zdravje ljudi.

Generalna skupščina Organizacije združenih narodov (OZN) je leta 2020 z resolucijo A/RES/75/27 določila 27. december za Mednarodni dan pripravljenosti na epidemije, s ciljem izpostaviti pomen mednarodnega sodelovanja in multilateralnega povezovanja kot odziv na COVID 19.
Po ocenah WHO je za posledicami COVID 19 na globalni ravni izgubilo življenje okoli 16. milijonov ljudi.
Hiter, strokoven in povezan odziv pri spopadanju s svetovnimi zdravstvenimi izzivi je nuja, ki smo se jo naučili ob zadnji pandemiji.

Zveza Slovenska unija pacientov
Društvo za boj proti raku Štajerske Maribor
Društvo za promocijo pacientovih pravic in dolžnosti Maribor