Pričetek 42. slovenskega tedna boja proti raku v znamenju napovedi dveh novih državnih presejalnih programov.
Z današnjim dnem se pričanja 42. Slovenski teden boja proti raku, ki poteka pod geslom ‘V boju proti raku bo zavel nov veter, snujemo programa LUKA in PETER”.
Kot vsako leto se začne s skupno tiskovno konferenco Zveze slovenskih društev boja proti raku, Onkološkega inštituta in Ministrstva za zdravje, v prostorih OI v Ljubljani.
Zveza slovenskih društev za boj proti raku je s svojimi 11 regionalnimi društvi nosilec aktivnosti na področju preventive raka na nacionalni ravni. V Zvezi je najstarejša deujoča članica Društvo za boj proti raku Štajerske Maribor, ki deluje na področju preventive raka že od leta 1982. V aktualnem mandatu društvo vodi Zvezdana Maurič Vražič, dipl. m. s., spec. klinične dietetike in vodja referenčnih ambulant v ZD dr. Adolfa Drolca Maribor.
Kot najstarejša sljvenska nevladna organizacija, ki pokriva to pomembno javno-zdravstveno področje se povezuje s sorodnimk deležniki na lokalni, regionalni, nacionalni in mednarodni ravni.
Po podatkih Registra raka RS v Sloveniji vsako leto za rakom zboli okoli 20.000 ljudi. Rak prostate in pljučni rak sta med najpogostejšimi raki v Evropi in tudi v Sloveniji.
Danes velja, da rak ni več smrtna bolezen, saj veliko onkoloških bolnikov živi dolgo in polno življenje.
Verjetnost ozdravitve in kakovost življenja sta zelo povezana s stanjem raka ob diagnozi.
V Sloveniji je vzpostavljenih več državnih presejalnih programov: DORA, ZORA in SVIT, ki rešujejo življenja.
Izjave govorcev:
dr. Urška Ivanuš, predsednica Zveze slovenskih društev za boj proti raku, vodja programa ZORA in vodja Državne komisije za presejalne programe: ‘Slovensko društvo za boj proti raku je že leta 1971 začetnik nevladnega delovanja na tem področju. Kasneje se je iz teh začetkom razvila Zveza slovenskih deuštva za boj proti raku, ki povezuje 11 regionalnih društev. Rak je v Sloveniji vodilni vzrok prezgodnih smrti. Z upoštevanjem Evropskega kodeksa proti raku lahko prepolovimo nastanek raka. Danes govorimo o prihodnosti presejalnih programov v Sloveniji. Veseli smo, da so dosedanji presejalnih programi dosegli zavidljive rezultate. Z njimi lahko vsem ljudem zagotovimo kakovostnoin pravočasno obravnavo. Za ta namen razvijamo tudi nova programa PETER in LUKA. Želimo zagotoviti vzdržno uvedba programov in s tem zagotoviti največ zdravja. Vesela sem, da imamo pri tem podporo vseh ključnih deležnikov. Točna časovnica zagona novih presejalnih programov še ni znana, saj morajo najprej biti izvedene potrebne raziskave in ostali koraki. Pripravlja se tudi sprememba programa ZORA, ki bo zahtjevna in se veže na priporočila Sveta Evrope. Tudi program ZORA čaka pilotna raziskava in potem bo sprejeta odločitev’.
Zlata Štiblar Kisić, direktorica Onkološkega inštituta Ljubljana: ‘Tema današnje tiskovne konference je zelo povezana z dejavnostjo OI. Presejalni programi so močna orodja, ki imajo ključno vlogo za pravočasno odkrivanje raka. Organizacijski pristop prinaša pozitivne rezultate. Upamo, da bomo k že uveljavljenim presejalnim programom dodali še dva nova. OI je že nosilec dveh presejalnih programov, in sicer ZORA in DORA. Zahvaljujem se Zvezi slovenskih društev za boj proti raku za dolgoletno prizadevanje na tem področju ter vsem, ki se trudite za boljšo prohodnost naše družbe’.
Prof. dr. Janja Ocvirk, strokovna direktorica Onkološkega inštituta Ljubljana: ‘Rak ostaja zlasti pri moških vzrok za prezgodnje smrti. Veliko bolnikov lahko živi polno življenje, če nam uspe raka odkrito v zgodnjem obdobju. Presejalni programi omogočajo sistematično odkrivanje zgodnjih sprememb. Pri novo zastavljenih programih gre za sodelovanje naših in tujih strokovnjakov. Zahvaljujem se Zvezi slovenskih društev za boj proti raku in želim uspešno izvedbo načrtovanih aktivnosti’.
Vesna Marinko, generalna direktorica Direktorata za javno zdravje, Ministrstvo za zdravje RS: ‘V Sloveniji za rakom letno zboli več kot 17.000 ljudi. Na nekatere dosedanje dosežke smo lahko upravičeno ponosni. Med temi so sigurno državni presejalni programi in multidisciplinarna zdravstvena obravnava bolnikov. DORA, ZORA in SVIT so prepoznani kot primeri dobrih praks tudi v mednarodnem prostoru. Pri usvajanju novih presejalnih programov smo naredili prve korake že leta 2020 z ustanovitvijo posebne komisije. Podpiramo novo zaustavljena presejalna programa LUKA in PETER. To so vsekakor nove priložnosti za bolnike’.
Doc. dr. Martina Vrankar, vodja projekta LUKA: ‘Pljučni rak je še vedno eden rakov z najslabšo prognozo. Dovolj zgodaj odkrijemo le 20 odstotkov teh rakov. Pri pripravi presejalnega programa pljučnega raka bomo naključno vključili 5.000 dolgoletnih kadilcev iz ljubljanske regije, v starosti med 50 in 69 let. Pomembna je podpora vseh relevantnih deležnikov. Cilj je znanjšati umrljivost za 20 odstotkov. S tem lahko naredimo velik korak naprej pri obravnavi bolnikov. Trenutno skupina strokovnjakov pripravlja osnove, smernice, klinično pot in profil udeležencev v tem presejalnem programu. Sredstva za pilotni program, ki sledi tej prvotni še dogovarjamo’.
Mag. Janka Čarman, vodja projekta PETER: ‘Rak prostate je najpogostejši rak pri moških. Po umrljivosti je na drugem mestu v Sloveniji. V letu 2021 je v Sloveniji zaradi raka prostate umrlo 481 moških. Preživetje teh bolnikov se sicer izboljšuje. Ne poznamo učinkovite ukrepe za preprečitev tega raka. Letos začenjamo z raziskavo, da primaknemo stvari naprej. Pričakujejo da bodo rezultati te raziskave pripomogli k oblikovanju programa PETER. Ne pričakujemo zmanjšanja pojavnosti tega raka ampak uspešno slednje te vrste raka in s tem tudi možnost izboljšanje kvalitete življenja’.
Prof. dr. Iris Lansdorp – Vogelaar, Oddelek za javno zdravje, Erasmus MČ, Nizozemska: ‘Zelo sem vesela da lahko sodelujem pri projektu vzpostavitve novih presejalnih programov v Sloveniji, namenjena pljučnemu raku in raku prostate. Izvedena analiza bo pripomogla h končnemu rezultatu’.